Oferta

  1. Sporządzam świadectwa charakterystyki energetycznej:
  • domów jednorodzinnych,
  • budynków wielorodzinnych,
  • mieszkań i lokali mieszkalnych,
  • lokali usługowych,
  • budynków użyteczności publicznej.

Potrzebny Ci jest certyfikat energetyczny przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Chcesz skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła w programie „Moje Ciepło?

Twój bank obniży Ci oprocentowanie kredytu jeśli przedstawisz certyfikat charakterystyki energetycznej?

Dowiedz się więcej poniżej lub skontaktuj się  już teraz!

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane m. in. w programie Moje Ciepło

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej (świadectwo energetyczne, paszport energetyczny, certyfikat energetyczny) jest to dokument określający stopień zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji oraz klimatyzacji.

W przeciwieństwie do audytu energetycznego skupia się na ocenie stanu istniejącego, zamiast obliczać korzyści z planowanych modernizacji.

Jakie informacje zawiera charakterystyka energetyczna budynku?

Wzór formularza świadectwa charakterystyki energetycznej określony jest odpowiednimi przepisami oraz zależy od rodzaju nieruchomości (dla całego budynku bądź jego wydzielonej części). Pierwsza strona zawiera podstawowe informacje o obiekcie m.in. adres, rok budowy, powierzchnia użytkowa, obowiązkowo również fotografię obiektu. Najbardziej interesującymi wskaźnikami z punktu widzenia klienta, są wskaźniki EPEKEU i oznaczają kolejno:

  • EP (energia pierwotna) – energia pozyskiwana bezpośrednio z zasobów naturalnych (odnawialnych i nieodnawialnych), czyli jej ilość potrzebna do pokrycia EK przez dostawcę energii,
  • EK (energia końcowa) – rzeczywista ilość energii jaką należy zużyć na pokrycie zapotrzebowania na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w obiekcie (w przeciwieństwie do EU uwzględnia sprawność systemów i instalacji),
  • EU (energia użytkowa) – ilość energii jaką należy dostarczyć na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w obiekcie.

Kolejne strony zawierają informacje dotyczące rodzajów źródeł energii oraz jej zużyciu, z podziałem na ich przeznaczenie (ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, chłodzenie, oświetlenie).

Ponadto w świadectwie charakterystyki energetycznej wyszczególnione są propozycje usprawnień mających na celu obniżenie zapotrzebowania budynku na energię, a tym samym oszczędności dla jego posiadacza lub nabywcy.


Świadectwo energetyczne stanowi jeden z dokumentów potrzebnych do odbioru budynku.

Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe dla:

  • budynków i lokali zbywanych na podstawie umowy sprzedaży,
  • lokali zbywanych na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu,
  • budynków i lokali wynajmowanych,
  • budynków, w których powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów.

Jakie korzyści zapewnia fachowo wykonany certyfikat energetyczny?

  • umożliwia określenie zużycia energii oraz kosztów eksploatacji budynku/lokalu w przyszłości,
  • świadectwa energetyczne mają na celu zmniejszanie zużycia energii związanej z użytkowaniem obiektu,
  • wykazanie potencjalnym nabywcom energooszczędności budynku, pozwoli to na uzyskanie wyższej ceny transakcji sprzedaży lub najmu proporcjonalnej do odpowiednio niższego zapotrzebowania na energię,
  • zabezpieczenie interesów nabywcy lub najemcy na okoliczność wad ukrytych budynku lub lokalu,
  • certyfikat charakterystyki energetycznej zawiera propozycje usprawnień mających na celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową.

Charakterystyka energetyczna jest istotną informacją dla budujących i nabywców nieruchomości.

Świadectwa charakterystyki energetycznej są ważne przez 10 lat od daty ich sporządzenia. W sytuacji przeprowadzenia prac budowlano-instalacyjnych, które mają wpływ na zmianę charakterystyki energetycznej obiektu należy sporządzić nowy dokument.

Posiadam uprawnienia potwierdzone wpisem do wykazu osób uprawnionych do ich sporządzania prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, oraz ubezpieczenie OC. Pracuję zgodnie z aktualnym rozporządzeniem w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej oraz obowiązującą od 9 marca 2015 r. ustawą o charakterystyce energetycznej budynków. Obliczenia wykonuję zgodnie zezaktualizowanymi Warunkami Technicznymi WT2021.

  • Sporządzam projektowane charakterystyki energetyczne

Czym jest Projektowana charakterystyka energetyczna?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniającym Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, dla obiektów budowlanych należy sporządzać Projektowaną Charakterystykę Energetyczną.

Jest ona niezbędna do otrzymania pozwolenia na budowę lub rozbudowę i powinna być dołączona do projektu budowlanego. Projektową charakterystykę energetyczną sporządza się dla całego budynku lub jego części w przypadku, gdy tylko część budynku podlega przebudowie i do niej ograniczony został projekt budowlany.

Projektowana charakterystyka energetyczna służy przede wszystkim wykazaniu, że przyjęte w projekcie architektoniczno-budowlanym rozwiązania spełniają rygorystyczne wymagania odnośnie energooszczędności projektowanych urządzeń i instalacji, a także odpowiedniej izolacyjności przegród budowlanych.

Projektowana charakterystyka energetyczna jest poświadczeniem, że budynek spełnia współczesne wymagania względem oszczędności energii.

Co zawiera Projektowana charakterystyka energetyczna?

Projektowaną charakterystykę energetyczną opracowuje się zgodnie z metodologią obliczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku.

Projektowana charakterystyka energetyczna określa roczne zapotrzebowanie budynku na energię, zarówno użytkową i końcową jak i nieodnawialną energię pierwotną zużywaną na potrzeby ogrzewania, wentylacji, przygotowania c.w.u., klimatyzacji i oświetlenia. Pozwolenie na budowę może uzyskać wyłącznie budynek, który spełni wymagania zawarte w aktualnych Warunkach Technicznych, a wykazać to ma właśnie charakterystyka energetyczna dołączona do projektu budowlanego.

Profesjonalnie wykonana projektowana charakterystyka energetyczna powinna ponadto wykazać, że zaprojektowane przegrody budowlane spełniają warunek uniknięcia kondensacji pary wodnej w przegrodach zewnętrznych oraz rozwoju grzybów i pleśni.

Ponadto kompletna charakterystyka energetyczna do projektu budowlanego powinna zawierać również analizę środowiskowo-ekonomiczną.

Czym jest analiza środowiskowo-ekonomiczna?

Zgodnie z kolejnymi rozporządzeniami Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opis techniczny, stanowiący część projektu architektoniczno-budowlanego powinien określać „w stosunku do budynku – analizę możliwości racjonalnego wykorzystania, o ile są dostępne techniczne, środowiskowe i ekonomiczne możliwości, wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło (…)”.

Analiza środowiskowo-ekonomiczna powinna określać:

  • roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia obliczone zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków,
  • dostępne nośniki energii,
  • warunki przyłączenia do sieci zewnętrznych,
  • wybór dwóch systemów zaopatrzenia w energię do analizy porównawczej:
    • systemu konwencjonalnego oraz systemu alternatywnego lub
    • systemu konwencjonalnego oraz systemu hybrydowego, rozumianego jako połączenie systemu konwencjonalnego i alternatywnego,
  • obliczenia optymalizacyjno-porównawcze dla wybranych systemów zaopatrzenia w energię,
  • wyniki analizy porównawczej i wybór systemu zaopatrzenia w energię;”

Najważniejszą korzyścią jaka płynie z lektury analizy środowiskowo-ekonomicznej dla Inwestora jest zapoznanie się z przewidywanymi kosztami eksploatacji budynku i nakładami inwestycyjnymi jakie potrzebne są na wprowadzenie analizowanych rozwiązań, a także czas zwrotu z inwestycji, czyli podstawowy wskaźnik jej ekonomicznej opłacalności.

Efektem powyższych jest świadome podjęcie decyzji przez Inwestora odnośnie wyboru najbardziej opłacalnych systemów w budynku, zanim jeszcze zostały poniesione pierwsze koszty z nimi związane.
Analiza środowiskowo-ekonomiczna określa również wpływ analizowanych rozwiązań na środowisko.


Analiza środowiskowo-ekonomiczna jest dodatkową wskazówką dla Inwestora odnośnie ostatecznego wyboru sposobu ogrzewania.

Projektowana charakterystyka energetyczna, a Świadectwo charakterystyki energetycznej

Choć oba dokumenty opisują podobne zagadnienia ich przeznaczenie jest jednak odmienne:

  • Projektowana charakterystyka energetyczna służy wykazaniu, że przyjęte w projekcie budowlanym rozwiązania spełniają współczesne wymagania odnośnie energooszczędności i uzyskaniu pozwolenia na budowę. Ma również na celu wzrost świadomości odnośnie wpływu projektowanych rozwiązań na środowisko i ich ekonomicznej opłacalności,
  • Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzane jest w celu wykazania, że budynek rzeczywiście spełnia stawiane przed nim wymogi, nawet jeśli na etapie budowy nastąpiły odstępstwa od projektu budowlanego. Jest potrzebne przy transakcjach kupna-sprzedaży na rynku pierwotnym i wtórnym, uzyskaniu kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach oraz pozyskaniu dofinansowania na inwestycje związane z wysoko-efektywnymi źródłami energii, jak np.: pompa ciepła w programie Moje Ciepło.